V létě jsme procházeli nádhernou louku plnou překrásných lučních kvítí nevyjímaje mnoho nádherného Jetele, který lákal čmeláky a včelky. Sosáčkem sosali jejich lahodný medový nektar. Nás nalákal také a neváhala jsem si natrhat a nasušit pár sytě růžových květů jetele lučního. Někdy se mi povedlo utrhnout i bílé kvítky jetele plazivého, ale to vůbec nevadí, protože jeho účinky jsou přibližně stejné jako účinky jetele lučního. Přesto dávám přednost růžovým kvítkům. Mimochodem nemusíme sbírat pouze květy. Listy jetele se dají upravit také jako špenát, posypat jimi můžeme chléb s máslem nebo je můžeme přidat do salátů a podobně.
Léčivá je celá nadzemní část rostliny, ale sbírám především květy. Vybírám vždy ty krásně a plně rozkvetlé. Když květenství jetele začne zasychat a hnědnout, není už vhodné ke sklizni. Suším je ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40°C. Pro skladování volím uzavíratelnou nádobu, je třeba sušený jetel chránit před vlhkem.
Již má babička říkávala, že je výborný krve čistič. Dalo by se říci, že má dezinfekční a detoxikační účinky na naše tělo. Tato kombinace účinků jetele, se uplatňuje také při léčbě respiračních onemocnění, jako jsou nachlazení, bronchitida, angína, chřipka a podobně. Jetel umožní organismu snáze ničit a vypuzovat původce infekcí zatěžujících toxinů, čímž zkracují a ulehčují léčbu těchto onemocnění.
Nejčastěji používám jetel ke koupelím s pár kapkami levandulového oleje. Působí na naší kůži jako balzám, dezinfikuje a podporuje hojení rozličných kožních onemocnění.
Nálev z jetele poslouží velmi dobře jako pleťová voda, která je vhodná především při problémech s akné. Dokonce severoameričtí Indiáni jetel konzumovali jako zeleninu a léčili jím spáleniny.
Čaj z jetele lučního je nejen léčivý, ale chutná opravdu výtečně a bez obav ho můžeme užívat dlouhodobě. Lze ho také přidávat do čajových směsí, skvěle se doplňuje například s echinaceou, heřmánkem nebo měsíčkem lékařským, při nachlazení se kombinuje s mátou, mateřídouškou i tymiánem, při zažívacích potížích se smetankou lékařskou.
Nálev k vnějšímu použití můžeme připravovat jak ze sušených, tak z čerstvých květů jetele.
V dalším pokračování darů země se můžete těšit na další dar naší země – a tím je pupalkový olej.
Naše
Chcete vědět více. Pokud byste chtěli podpořit i mentálně mám pro vás skvělý tip na mou meditaci ZNOVUZROZENÍ zdarma. Neváhejte a stáhněte si 1 ze 4 unikátních meditací s mého Myšlenkového detoxu.