PŘERUŠOVANÝ PŮST – Intermittent Fasting (IF)

Intermittent fasting z angličtiny tedy znamená „přerušované hladovění“ nebo „přerušovaný půst“. V USA je to nyní jedno z nevyhledávanějších slov na Googlu. Přerušovaný půst (IF) se v dnešní době stal jedním z nejpopulárnějších trendů v oblasti zdraví a fitness na světě.

Já nyní z vlastní zkušenosti vím, proč začíná být tento přerušovaný půst tak oblíbený.

Mám za sebou několik detoxikačních kůr, které bývají pro tělo velkým zápřahem, provázejí je  překážky, které je potřeba překonat. Pokud nejste zběhlí v detoxikačních kůrách, můžete si víc ublížit než si pomoci. Přerušovaný půst je oproti detoxikačním kůrám a dietám velmi jednoduchý. Proto začíná být také tak velmi oblíbený. Navíc z mé zkušenosti je opravdu bezpečný a také jemnější.

Mnoho studií prokazuje, že přerušovaný půst má pozitivní vliv na naše tělo a mozek. Snižuje oxidační stres a záněty v těle. Díky snížení oxidačního stresu a zánětů se zlepší celková produktivita a zdraví našeho mozku. Vnímám to jako velký plus pro půst, kdy opravdu zlepšíme celkové metabolické vlastnosti lidského těla. Přerušovaný půst může zvýšit růst nových nervových buněk a tím podpořit správnou funkci mozku. Můžete zhubnout bez JOJO efektu. Může se snížit riziko diabetu typu 2. Snižuje se riziko výskytu srdečních onemocnění a rakoviny. Může vám také pomoci žít zdravěji, vitálněji a také prodlužuje život. Já jsem přijala přerušovaný půst jako životní styl. Cítím se lehčeji. Cítím, že se mé tělo detoxikuje pravidelně a přirozeně. Navíc mi spaluje tuky. Dokonce mám menší chuť na sladké a také nepociťuji hlad.

Co je přerušovaný půst (IF)?

Přerušovaný půst (IF) je stravovací schéma, které cykluje mezi obdobími půstu a jídlem. Jak jsem již psala je to v současné době velmi populární ve zdravotnictví a fitness. I já sama jsem si to velmi oblíbila.

Neurčuje, které potraviny byste měli jíst, ale spíše, kdy byste je měli jíst.

V tomto ohledu se nejedná o dietu, ale přesněji o stravovací návyk.

Půst je přirozený v celé lidské evoluci. Starověcí lidé neměli po celý rok k dispozici supermarkety, chladničky ani potraviny. Někdy nemohli najít nic k jídlu. Výsledkem je, že lidé se vyvinuli tak, aby mohli po delší dobu fungovat bez jídla. Dalším důkazem byly i války a koncentrační tábory, kdy lidé bez jídla přežívali dlouhé měsíce. Ve skutečnosti je půst čas od času přirozenější než jíst 3–4 (nebo více) jídel denně.

Půst se také často provádí z náboženských nebo duchovních důvodů, včetně islámu, křesťanství, judaismu a buddhismu. Lidé ji využívají půst k hubnutí, zlepšení zdraví a zjednodušení svého životního stylu.

JAK ZAČÍT S PŘERUŠOVANÝM PŮSTEM?

Chcete-li začít s přerušovaným půstem, je důležité pochopit různé typy přerušovaného půstu. To je způsob, jak najít ten, který bude pro vás fungovat nejlépe. A také si jej napasujete do vašeho životního stylu.

Zde jsou nejoblíbenější plány přerušovaného půstu.

Každý máme k dispozici 24 hodin denně. Které můžeme rozdělit na dobu bez jídla a na dobu kdy se můžeme běžně stravovat.

PŘERUŠOVANÝ PŮST 14/10 (doporučuji pro začátečníky a ženy)

• 14 hodin VŮBEC NIC NEJÍTE a 10 hodin JÍTE tak jak jste byli zvyklí.

PŘERUŠOVANÝ PŮST 16/8

• 16 hodin VŮBEC NIC NEJÍTE a 8 hodin JÍTE.

V době 16 hodin pijete JEN VODU (vodu s citronem). Já přidávám i čaj nebo kávu.

Mnoho lidí považuje metodu 16/8 za nejjednodušší, nejudržitelnější a nejsnadnější. Je to také má nejoblíbenější.

PŘERUŠOVANÝ PŮST 20/4

Po dobu 20 hodin se nic nejí a jí po zbylých 4 hodinách.

Čtyřhodinové jídelní okno doporučuji mít ve večerních hodinách a měli byste se řídit zvláštním řádem jíst určité skupiny potravin: počínaje zeleninou, bílkovinami. Kvalitní tuky. Jíst sacharidy pouze tehdy, pokud máte stále hlad.

PŘERUŠOVANÝ PŮST 24/0

24 hodin 1-2 krát týdně

1-2 dny v týdnu jen na vodě bez jakéhokoliv. Tímto způsobem byste měli snížit celkový příjem kalorií o cca 10%.

Jak přerušovaný půst funguje?

IF dává intuitivní smysl. Jídlo, které jíme, je rozloženo na enzymech v našem střevě a nakonec končí jako molekuly v našem krevním oběhu. Sacharidy, zejména cukry a bílá mouka, bílá rýže (a výrobky z ní vyrobené),  se rychle rozkládají na cukr, který naše buňky využívají pro energii. Pokud to naše buňky nevyužijí, uloží je v tukových buňkách, stejně jako tuk. Cukr může vstupovat do našich buněk pouze s inzulínem, hormonem vytvořeným ve slinivce břišní. Inzulín přivádí cukr do tukových buněk a udržuje ho tam.

Mezi jídly, pokud nebudeme mít svačinu, naše hladiny inzulínu klesnou a naše tukové buňky pak mohou uvolnit uložený cukr, který se použije jako energie. Hubneme, pokud necháme klesat hladiny inzulínu. Celá myšlenka přerušovaného půstu je umožnit, aby hladina inzulínu klesala dostatečně hluboko a dostatečně dlouho, aby tělo mohlo spalovat náš tuk.

Podpořte také tělo a mysl také o myšlenkový detox. Systém unikátních meditací pro detoxikaci těla a mysli.

Získejte zpět svou ztracenou energii a svěžest. Objevte nový systém očisty těla a mysli pomocí ověřené metody Myšlenkový detox. Naučte se DETOXIKOVAT tělo i mysl s lehkostí. ZAŽIJTE pocit uvolnění od toxinů, nepotřebných myšlenek a skličujících emocí. Neváhejte a zjistěte více- klikněte>>

Často kladené otázky

Zde jsou odpovědi na nejčastější otázky týkající se přerušovaného půstu.

1. Můžu pít tekutiny během celého období 24hodin?

Ano. Voda, káva, čaj, popřípadě ovocné a zeleninová šťávy jsou v pořádku. Do kávy nepřidávejte cukr. Malé množství mléka nebo smetany může být v pořádku.

Káva může být obzvláště prospěšná během půstu, protože může otupit hlad.

2. Není to nezdravé přeskočit snídani?

Ne. Problém je, že většina stereotypních kapitánů má snídani jako nezdravý životní styl. Pokud se ujistíte, že budete po zbytek dne jíst zdravé a čerstvé jídlo, pak je praxe naprosto zdravá.

3. Mohu užívat doplňky při půstu?

Ano. Mějte však na paměti, že některé doplňky, jako jsou vitaminy rozpustné v tucích, mohou pracovat lépe, pokud se užívají s jídlem.

4. Mohu pracovat při půstu?

Ano, cvičení na lačno jsou v pořádku.

5. Způsobuje půst ztrátu svalů?

Všechny metody hubnutí mohou způsobit ztrátu svalů, což je důvod, proč je důležité cvičit a udržet vysoký příjem bílkovin. Jedna studie prokázala, že přerušovaný půst způsobuje menší svalovou ztrátu než běžné kalorické omezení.

6. Zpomalí přerušovaný půst můj metabolismus?

Studie ukazují, že u krátkodobých půstů ve skutečnosti zvyšuje metabolismus. Delší půsty 7 nebo více dnů však může metabolismus potlačit.

7. Je to vhodné pro děti?

U dětí tento přerušovaný půst nedoporučuji, přece jen mají menší žaludky a potřebuji jíst pravidelně a častěji.

8. Je tento půst vhodný pro těhotné a kojící?

Já sama jsem kojící, ale už staršího dítěte a půst v pohodě zvládám. Všeobecně se nedoporučuje hned po porodu a v začátcích kojení. U těhotných v tom také nevidím problém, pokud je žena zdravá a již tento přerušovaný půst má jako životní styl dávno před početím. Pokud ho nikdy nedělala, tak určitě ho takové těhotné ženě nedoporučím.

9. Pro koho metoda přerušovaného půstu není vhodná?

Nedoporučuji půst lidem, kteří mají těžkou fyzickou práci, psychické vypětí, chronické onemocnění, například diabetes, dětem, těhotným ženám či seniorům.

Přerušovaný půst rovněž není vhodný pro skupinu osob, které jsou například užívajícími nesteroidními antirevmatiky, antibiotiky, kortikoidy  a mnoho a mnoho dalších léků by se našlo.

Podpořte tělo a mysl také o myšlenkový detox. Systém unikátních meditací pro detoxikaci těla a mysli.

Získejte zpět svou ztracenou energii a svěžest. Objevte nový systém očisty těla a mysli pomocí ověřené metody Myšlenkový detox. Naučte se DETOXIKOVAT tělo i mysl s lehkostí. ZAŽIJTE pocit uvolnění od toxinů, nepotřebných myšlenek a skličujících emocí. Neváhejte a zjistěte více- klikněte>>

Kdo je Anna? Říkají ji Anne nebo Anička. Je energická žena v běhu, manželka a maminka dvou úžasných dětí. V oboru ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU mám 20-ti letou praxi, kde pomohla stovkám klientů, kteří dnes žijí naplněný život. Je lektorka zdravého životního stylu. Mentální kouč. Je průvodkyní pro lidi, kteří chtějí převzít zodpovědnost za svůj život a zdraví. Dalo by se říci, že je celostní duševní zdravotní sestra. Miluje zdravý životní styl, afirmace, miluji meditace a obzvlášť ty vedené. Učí klienty vnímat své tělo a mysl, jak obojí vyživit a jak se navrátit k rovnováze. Pomáhá lidem najít cestu ke zdravému životnímu stylu. Učí také lidi afirmovat a meditovat. Učí je změnit jejich životní styl komplexně k pevnějšímu a lepšímu duševnímu zdraví. Nasměřuje je tak k návratu do rovnováhy. Začnou žít život v harmonii a klidu. Díky tomu se stanou nezávislí a najdou tak tu nejlepší cestu k sobě samým. Nejen, že její metody změnily její život k lepšímu, ale mění životy jejím přátelům. Klienti jí denně píšou, jak její metody fungují a pomáhají. Sama sebe vnímá jako sluníčkovou slunečnici, protože miluje slunečnice a zdravý životní styl. Už 16 let vlastní stejnojmenný obchod se zdravou výživou společně se svou kamarádkou Ivou. Ke zdravé výživě odjakživa tíhla. Také proto otevřela obchod se zdravou výživou Slunečnice. Obchod se stal velmi oblíbeným místem, kde můžete nakoupit mnoho zdravých věcí. Je velkým milovníkem svobody a alternativy, je blázen do BIO potravin a BIO výrobků, ale říká, že jsem takový zdravý blázen nikoliv šíleně posedlá. Jejím motem je "Nezáleží na tom, co uděláte jednou za čas; záleží na tom, co děláte den za dnem”. Více o Anne najdete zde: Kde je Anne?